آنتی مولرین AMH تستی برای ذخیره تخمدان

AMH چیست ؟

AMH یا آنتی مولرین هورمون ماده ایست که از سلول های گرانولوزی فولیکولهای تخمدان ترشح می شود . این ماده از فولیکولهای اولیه تخمدان ترشح می شود که در این مرحله آنها از نظر اندازه میکروسکوپیک بوده و توسط اولتراسوند قابل روئیت نمی باشند .

تولید AMH  در مرحله  Preantral رشد فولیکول بیشترین و در مرحله Antral کم است تولید AMH بتدریج که فولیکول بزرگتر می شود کاهش یافته و بالاخره متوقف می گردد . بطوری که عملا وقتی فولیکولها از 8mm بزرگتر می شوند AMH ای ساخته نمی شود . از این رو میزان آن ثابت بوده و تست AMH را می توان در هر روزی از سیکل قاعدگی انجام داد .

AMH و بارداری :

چون AMH فقط از فولیکولهای ریز ترشح می شود میزان آن در خون به منظور ارزیابی اندازه مجموعه فولیکولهای در حال رشد مورد استفاده قرار گرفته است .

تحقیقات نشان داده که میزان مجموعه فولیکولهای در حال رشد عمیقا تحت تاثیر میزان مجموعه فولیکولهای Primordial ( فولیکولهای میکروسکوپیک در فاز خواب عمیق ) قرار می گیرد .

بنابراین سطح خونی AMH منعکس کننده میزان Reamaining egg supply و یا ذخیره تخمدان Ovarian Reserve می باشد .

با افزایش سن خانم ها ذخیره تخمدانی کاهش می یابد یعنی در حقیقت میزان AMH خون و یا مجموعه فولیکولهای قابل روئیت در اولتراسوند نیز کاهش یافته است .

خانم هایی که فولیکولهای ریز بسیار دارند مثل تخمدانهای پلی کیستسک میزان AMH بالاست و نیز خانم هایی که فولیکولهای باقیمانده کم دارند ( یعنی  Low Ovarian Reserve ) و خانم های در سنین نزدیک به یائسگی میزان AMH خونی آنها پایین است .

میزان AMH و شانس بارداری در IVF :

خانم های با میزان AMH بالا عکس العمل بهتری در تحریک تخمدان در IFV نشان می دهند و eggهای موثر بیشتری ایجاد می کنند که بطور کلی این افزایش شانس موفقیت را بیشتر می کند .

اگر چه اطلاعات کافی دقیقی که ارتباط بین موفقیت IVF و میزان AMH را نشان دهد در دست نیست که هنگام مراجعه به زوجین برای IVF گفت اما جدول زیر تا حدودی اطلاعاتی را در این زمینه فراهم می کند .

میزان AMH احتمالا تاثیری روی کیفیت egg ندارد اما بالا بودن تعداد آنها شانی بهتری بما می دهد که جنینی با کیفیت بالای بیشتری در اختیار داشته و بتوانیم حداقل یک عدد آن را به رحم منتقل کنیم .

Comments (3)

  1. salam khahar hamsaram 23saleshe mojarade siklesh namonazam va dir b dire test AMH dade 21.3 shode k normalesh 12.5 ast doktor zanan besh gofte yaesegiye zodrase ama inja khondam k dar on mavaghe kam mishe? aya nabarvare? ya neshaneye polikistike? akhe estaradiulesham 67.5 shod k normale balatar az 190 neshane kiste. testaye TSH:4.41 FSH:12.3 LH: 6.27 shode ke normalan faghat POROLACTINESH 442 shode k normalesh 398 ast . aya tokhmdanash tokhmak gozari nemikonan ? lotfan rahnamaeim konin tashakor mikonam

  2. با عرض سلام
    لطفا راهنمايي بفرمائيد
    براي يك خانم 36 ساله و مجرد AMG=3.4 ng/ml چه معنايي دارد؟ آيا امكان باروري براي ايشان همچنان مي باشد.
    با تشكر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>